עורך דין פלילי – ההבדלים בינו לבין עורך דין אזרחי

עורך דין פלילי – ההבדלים בינו לבין עורך דין אזרחי

עולם המשפט מתחלק לשני חלקים, משפט אזרחי ומשפט פלילי. שמח חלקים אלו מהווים את הבסיס של עולם המשפט בכל העולם, כשלצידם עומדים חלקים קצת פחות משמעותיים (מבחינת סדר גודל) כמו משפט צבאי, משפט בדיני משפחה ועוד.

משפט אזרחי הוא בין אדם לחברו, אדם לחברה, חברה לחברה, אדם לרשות, חברה לרשות. זה משפט בו העונש מושתתים על קנסות כספיים ובמקרים מסוימים על מאסר. בתוך המשפט האזרחי אנחנו יכולים למצוא תחומים כמו חוזים, מסחר, דיני עבודה, זכויות קניין, מקרקעין, צוואות, ירושות ועוד. למעשה כמעט כל תחום נמצא תחת הגדרה של משפט אזרחי. כשהלקוחות משתמשים בשירותיהם של עורכי דין שמתמחים בתחום אליו שייך המשפט.

לעומת זאת, משפט פלילי הוא משפט של מדינה מול האזרח. לא משנה אם מדובר בעבירה פלילית שאדם ביצע כנגד חברו או נגד רשות מסוימת, הרי שהמדינה היא זו שתובעת אותו ולמעשה לקורבן כמעט ואין יד בדבר. המדינה כביכול מייצגת את הצד שלו, למרות שבאופן מעשי היא מייצגת את הצד של האזרחים ושל החוק. את הנאשם מייצג כמובן עורך דין פלילי, סניגור, שאמור להוציא אותו זכאי. בתוך המשפט הפלילי אפשר למצוא עבירות כגון, אלימות, רצח, סמים, מין, רכוש, הונאה, גניבות, סמים ועוד.

הסיבה בגינה המדינה היא זו שתובעת ולא האזרח טמונה בגישה של המדינה לחוק ולענישה. המדינה תובעת את החשוד, שכן מטרתה להעניש אותו בשביל שיקבל עונש על כך שהוא פשע, הן למען הענישה, הן למען ייראו ויראו והן למען הלמידה. אם הקורבן רוצה לתבוע אותו, הוא יכול לעשות זאת במשפט אזרחי, על מנת לקבל ממנו פיצויים.

מה ההבדל בין עורך דין פלילי לתביעה במשפט פלילי

התביעה במשפט פלילי, קרי המדינה, צריכים להוכיח את אשמתו של הנאשם. לשם כך היא תשתמש בעדויות, ראויות וכל מה שהחוק מתיר לה. עורך דין פלילי, לא צריך להוכיח את חפותו של הנאשם אלא צריך להוכיח שהטענות של המדינה אינן נכונות. כלומר, הוא לא צריך להוכיח שהלקוח שלו לא היה בליל זירת הרצח במקום ולא רצח, אלא הוא צריך להוכיח שהטענה כאילו הוא היה בזירת הרצח ורצח, כפי שהמדינה מציגה זאת, היא לא נכונה. ברגע שהוא הצליח, אז זה לא משנה איפה הוא היה, הוא זכאי. המדינה לעומת זאת, בשביל להוכיח את אשמתו של החשוד, חייבת להוכיח שהוא היה שם ורצח, היא לא יכולה לטעון "אנחנו לא יודעים אם הוא היה שם ורצח, אבל אנחנו יודעים שהוא לא היה במקומות אחרים". זה הבדל דק אבל מאוד חשוב.

הבדל נוסף בין עורך דין פלילי לתביעה, היא שלנאשם יש זכויות שהפרה מסוימת שלהן יכולה להביא לביטול המשפט, לעומת זאת לתביעה יש זכויות, אך שום זכות לא יכולה להביא להרשעתו של החשוד אם היא לא מתקיימת כדין.