עורך דין פלילי מסביר: איך מוחקים רישום פלילי?

עורך דין פלילי מסביר: איך מוחקים רישום פלילי?

יש לכם תיק פלילי שנסגר לפני  לא מעט שנים?

אתם רוצים למחוק אותו מהרקורד שלכם שכן הוא פוגע בכם ובמוניטין שלכם?

אז איך מוחקים רישום או תיק פלילי? על כך במאמר הבא!

אנשים רבים שהואשמו בביצוע עבירה פלילית מחזיקים בתיק פלילי ושואלים את השאלה הזו שוב ושוב. אז בואו נסביר אחת ולתמיד איך ניתן לבצע מחיקת רישום פלילי מהרקורד שלנו.

ראשית יש להגדיר מהו תיק פלילי

יש המון בלבולים בהגדרה של תיק פלילי. קיים תיק פלילי שהוא תיק בגינו הוגש כתב אישום לבית משפט ונקבע כי אכן הנאשם ביצע את העבירה אותה ייחסו אליו בכתב האישום. לעומתו קיים מרשם פלילי המתחלק לשלושה סוגים של תיקים פליליים.

  1. תיק שהוגש כתב אישום בו דנו בבית משפט (כפי שצוין לעיל).
  2. תיק משטרה פתוח שנמצא בהליכי חקירה.
  3. תיק סגור או תיק שעברה תקופת המחיקה.

במידה ומדובר בתיק פלילי שהוא גם הרשעה בבית משפט, האפשרות היחידה היא להגיש בקשת חנינה שכן 7 שנים יעברו עד ההתיישנות של התיק ועוד מספר שנים נוספות עד המחיקה של התיק, תלוי בהתאם לעבירה. הבקשה מוגשת לנשיא המדינה הנקראת בקשה לקיצור תקופת ההתיישנות והמחיקה. לעומת זאת, אם מדובר בתיק פלילי בו לא הוגש כתב אישום, כלומר אדם שנחקר במשטרה, סגרו את התיק מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות, עדיין מדובר בתיק פלילי, זאת משום שיש גופים שכן יכולים לראות את האישום ואז ישנו תיקון לחוק המרשם הפלילי.

תיקון זה מאפשר לנו או מחיקה אוטומטית או כמעט אוטומטית, במידה ומדובר בעבירה מסוג עוון – (עד שלוש שנות מאסר – עונש ועד 7 שנים למחיקה של הרישום), לעומת זאת אם מדובר בעבירה מסוג פשע, שיאפשרו לנו להגיש את הבקשה למחוק את התיק הפלילי.

חשוב להבין שגם אם הורשעתם וקיים תיק פלילי, יש מה לעשות ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי מקצועי שיסייע לכם בתהליך, בהגשת הבקשה במטרה לקצר את התקופה שבה התיק הפלילי מופיע בגורמים השונים.