עצות שימושיות לשמירה על קניין רוחני

עצות שימושיות לשמירה על קניין רוחני

מהו קניין רוחני?

קניין רוחני הינו מונח משפטי הקשור לשמירה על זכויות היוצרים במוצרים שאינם מוחשיים כגון: מוסיקה, ספרים, תמונות, המצאות, תוכנות ועוד. זכויות הקניין הרוחני מאוגדות בחוק, אולם חשוב להתנהל בצורה נכונה ולדעת מהם הכלים העומדים לרשותך כדי לשמור על הקניין הרוחני שלך.

רישיון שימוש בקניין רוחני

חשוב להבחין בין רישיון לשימוש בקניין רוחני לבין העברת בעלות. רישיון שימוש מאפשר ליהנות מהמוצר שלך. לדוגמה, לתחנות הרדיו נדרש רישיון כדי להשמיע מוסיקה, לבעל עסק נדרש רישיון כדי להתקין תוכנות על המחשב שלו. העברת בעלות משמעותה העברת זכויות הקניין הרוחני לצד ג', לדוגמה בחוזי ייצוג הרבה פעמים חלק מהזכויות עוברות למייצג. העברת בעלות לצד ג' היא סופית ומוחלטת, בדומה למכירת כל קניין אחר (כגון מכירת בית).

כיצד תוכלו להגן על הקניין הרוחני שלכם?

 • הסכמי סודיות – הסכמי סודיות נוגעים בעיקר לשלב הראשון בהקמת סטארטאפ, חשוב להיות זהירים ולהחתים את כל השותפים, היועצים או כל גורם אחר אשר אתם חושפים את הרעיון שלכם בפניו.  יש לנסח עם עו"ד הסכם ייעודי לסטאראפ שלכם המתייחס להיבט הטכנולוגי ולקניין הרוחני.
 • חוזים – ישנה חשיבות עצומה לחוזה העבודה בכל התחומים הקשורים לקניין רוחני, הסכם מייסדים ומשקיעים בסטאראפ, הסכמי ייצוג והפקה במוסיקה, הסכמים עם הוצאות ספרים וכו'. כאשר מדובר במוצר מוזמן זכויות היוצרים שייכות אוטומטית למזמין אלא אם צוין אחרת בחוזה, במקומות עבודה כל המצאה של העובד שייכת למקום העבודה אלא אם צוין אחרת בחוזה ההעסקה, לכן חשוב לא להקל ראש בחתימה על חוזים ולהגן על הזכויות שלכם. מומלץ לכלול בהסכם תאריך סיום, אם לא צוין תאריך סיום, תוקף ההסכם הוא ללא מגבלת זמן.
 • הגדרת היקף הרישיון  – בחוזים הנוגעים לרישיון שימוש בקניין רוחני יש להגדיר בדיוק לאיזה סוגי שימוש הרישיון ניתן, אם נחזור לעולם המוסיקה ישנם סוגי רישיונות שונים להעתקה, השמעה פומבית, פרסומת וכו'. כדאי מאד לצמצם בחוזה את היקף השימוש לפורמט אחד ולטריטוריה מוגבלת.
 • רישום הקניין הרוחני – רישום הקניין הרוחני שלכם הוא הגושפנקא החוקית ההכרחית להגנה על זכויות היוצרים שלכם. הרישום מתחלק לארבע קטגוריות עיקריות:
  • זכויות יוצרים – הבעלות שלכם על ההגנה על יצירה מקורית, תרגום, ספר תסריט ותוכנות מחשב הנחשבות לפי החוק יצירה ספרותית. ישנן אגודות לזכויות יוצרים כמו אקו"ם, תל"י המאגדות זכויות אלו.
  • סימני מסחר – שמות מסחריים של חברות הכוללות את המוצרים שלהם. סימני המסחר מאפשרים זיהוי של המותג שלכם ומייחדים אותו ממוצרים אחרים. לדוגמה סמלי מותגים, לוגו של חברה, שמות ועוד.
  • פטנטים – רישום פטנטים היא הדרך להגן על המצאות או שיפורים להמצאות קיימות בכל תחום טכנולוגי. ניתן לרשום מוצר מוחשי או תהליך.
  • סודות מסחריים – כל מידע המייחד את המוצר שלכם או ההתנהלות העסקית שלכם המעניק לכם יתרון משמעותי לעומת המתחרים, כמו למשל המתכון המדויק להכנת קוקה קולה, זהו סוד מסחרי ההופך את המוצר לייחודי.

הקניין הרוחני הוא הנכס שלך, התנהלות נכונה תבטיח לך שתוכל למצות את הפוטנציאל של המוצר שלך מבחינה עסקית, כלכלית ומוסרית.

* האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.