רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

מקצועות הרפואה השונים הולכים ומתפתחים אולם למרות ההתקדמות הטכנולוגית והתחכום בשיטות האבחון והטיפול יש תחום אחד שאינו מתקדם והוא אף הולך ומחמיר. רשלנות רפואית הולכת ומתגברת למרות כל המשפטים והתביעות שמוגשות בעניין זה, ולכן נשאלת השאלה אם אפשר כלל לפתור אותה או פשוט לקוות שזה לא יקרה גם לנו. המקרים הרבים והמגוונים שבהם מתגלה רשלנות רפואית מחייבים מענה משפטי כדי לפצות את הקרבנות של מקרים אלה לפחות בפיצוי כספי שיסייע להם להתמודד עם השלכות הרשלנות הרפואית. במקרים הקשים ביותר, של מוות כתוצאה מרשלנות מקצועית זו, המינימום המתבקש הוא לדרוש מהמערכת הרפואית לפצות על אובדן חיי אדם ועל הכאב של בני משפחתו שלעולם לא ימצא לו מזור.

רשלנות רפואית סוגים שונים

היום כבר ידוע שיש לכל תחום סוג של רשלנות רפואית מותאמת לו. ישנה רשלנות רפואית של התחום הגריאטרי, כאשר אנשים מבוגרים אינם זוכים ליחס הנאות בשל גילם, לא מקבלים בדיקות שצריכות להיעשות ובאופן כללי לא מתייחסים אליהם משום שהם בדרך כלל לא יודעים לעמוד על שלהם. דווקא לאנשים אלה, שבגלל גילם נוספות להם בעיות רפואיות ייחודיות ולא רק המחלות והתאונות שהם סובלים מהם גם כאנשים צעירים, דווקא להם יש פחות אנשים שיכולים לעזור להם לדרוש את מה שמגיע להם, אם משום שאין להם בני משפחה ואם משום שהם נופלים בין הכיסאות בין כל הרשויות המטפלות בכך.

רשלנות של עומס ומיעוט כוח אדם

אחת הטענות הנשמעות היום נגד ההאשמה ברשלנות רפואית היא שמיעוט כוח האדם לנוכח העומס הרב אינו מאשר טיפול רפואי נאות לכל חולה, גם כאשר רמת הרפואה המודרנית בימינו יכולה לאפשר זאת. השאלה האם אפשר לפטור את הצוות הרפואי מאחריות למקרים רבים שנראים כמו רשלנות רפואית מובהקת מיותרת, כאשר נוכח שוב ושוב שאכפתיות מינימלית או תשומת לב וזהירות היו יכולים למנוע מקרים רבים כאלה. כלומר, גם כאשר רוצים להקל עם צוות רפואי עמוס יש לבדוק שוב ושוב אם אכן עשו כל שנדרש כמתחייב משבועת הרופאים שלהם או מהתנאים שפעלו בהם כדי למנוע את האסון שאירע. למרבה הצער, בתי המשפט מוצאים שלא, ולכן הרשלנות הרפואית מוכחת שוב ושוב.