כשיזם, ממציא, מפתח או חוקר פטנט מסוים, הרי שתהליך העבודה מסתיים באופן רשמי כשההמצאה מוכנה, אך זה עדיין לא סוף הסיפור. שכן יש עוד שלב אחד נוסף, ארוך ולא פשוט, אשר צריך לעבור לפני שניתן להוציא את הפטנט לשוק ולהשתמש בו או לשווק אותו.

בשביל שפטנט ייחשב ככזה באופן רשמי, הרי שעליו להיות רשום בתור פטנט. לשם כך יש לעבור פרוצדורה משפטית ובירוקרטית. זה לוקח זמן ועולה לא מעט כסף, אך בסופו של דבר זה משתלם מאוד מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות.

מי שאחראי על תהליך הרישום, הוא עורך דין פטנטים אשר אמור לעזור ליזם להפוך את החלום למציאות. יש לשכור את שירותיו בתחילת התהליך והוא אמור ללוות אותו עד לסיום המיוחל, בו הפטנט יהפוך רשמי. מאחר ומדובר בעניין של זכויות יוצרים, זכויות קניין, אז יהיה צורך להיעזר בשירותיו גם אחרי שהפטנט יהיה רשום במשרד המשפטים וברשומות.

איך מתבצע תהליך הרישום?

בשביל להבין איך עורך דין פטנטים יכול לעזור בתהליך הרישום, צריך להבין תחילה מה בדיוק התהליך, כיצד הוא מתבצע באופן מעשי.

ברגע שיזם, ממציא או כל אדם אחר מחליט לפתח פטנט מסוים (זה יכול להיות מאפס, פטנט שמתאים למוצרים מסוימים או פטנט שנועד לשפר פטנט קיים), הוא עובד על תהליך הייצור ואם הוא מצליח להגיע לסיומו באופן מוצלח, הרי בוודאי הוא ירצה לרשום אותו על שמו. הסיבה לכך היא פשוטה, רק אם הוא ירשום אותו אז יוכל ליהנות מהזכויות על הפטנט והוא יהיה היחידי שיוכל ליהנות מההיבט הכלכלי. זאת בהתאם לחוק כמובן.

לצורך הרישום, הוא ישכור כאמור עורך דין פטנטים אשר יבחן האם יש פטנט רשום דומה, אם לא, אז הוא יצטרך להציג את כל מה שנדרש לצורך הרישום שלו. בין היתר, הוא יתבקש להציג מפרט טכני, אבטיפוס של הפטנט, הסבר מה המטרה שלו, כיצד הוא עובד ומה הוא נועד לשרת. הבחירה בעורך דין מקצועי ומנוסה היא משמעותית, שכן רק מי שמכיר את התחום היטב, יוכל לקדם אותו ולהביא לידי כך שהרישום יתבצע בצורה נכונה על פי החוק, בהקדם.

תהליך הרישום אמור להתבצע במדינה בה רוצים לרשום את הפטנט. נהוג לעשות את זה במדינות שונות, על מנת שהוא יהיה מוגן באופן מלא. הרישום עולה כסף ויש לשלם גם אגרה שנתית, כל עוד משלמים אותה, הפטנט מוגן והזכויות של הפטנט מוגנות.

חשוב לציין, הפטנט איננו מוגן לנצח. אחרי תקופת זמן מוגדרת על פי החוק אז הזכויות מוסרות וניתן להשתמש בפטנט באופן חופשי. זאת על מנת לאפשר גם ליזמים, מפתחים וממציאים אחרים להשתמש בו. כך יהיה להם קל יותר להמציא פטנטים חדשים.