מי שעוקב אחר מדורי משפטים וכלכלה בעיתונות ובכלל בתקשורת, יכול לשים לב שבשנים האחרונות יש יותר ויותר תביעות כנגד בעלי מקצוע בתחומים שונים. אנחנו מגלים תביעות כנגד רופאים, רואי חשבון, פסיכולוגים, קבלנים ועוד. תביעות אלו מוגשות על ידי לקוחות שחשים שהם רומו או נפגעו כתוצאה מהשירות שלהם.

כל אחד מאותם בעלי מקצוע צריך להחזיק ברשותו, ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח זה מגן עליו מפני תביעות משפטיות של לקוחות וגורמים אחרים. כך שאם חס וחלילה מוגשת נגד בעל מקצוע מסוים תביעה, הרי שהוא יכול לממש את פוליסת הביטוח ובמקום לשלם מכספו, חברת הביטוח תממן העונש הכספי שהוטל עליו, וכך הוא לא יפגע מבחינה כלכלית (מבחינות אחרות, זה כבר משהו אחר כמובן).

מי שעוד צריך לעשות ביטוח אחריות מקצועית עורכי דין. מדובר בגורם מקצועי שעלול למצוא את עצמו כל הזמן בסכנה מפני תביעות משפטיות, דווקא מצד הלקוחות שלהם. זה מאוד ברור, הרי אם נניח לקוח מרגיש שעורך דינו לא הגן עליו מספיק במשפט או עשה עבודה רשלנית, אז הוא יגיש נגדו תביעה, בין אם היא מוצדקת ובין אם לא, וכך הוא יקבל פיצוי כספי, לפחות.

ביטוח אחריות מקצועית עורכי דין יכולה לשרת אותם בשני היבטים, הראשון, היא תמנע מהם את הצורך לממן בעצמם את הפיצוי הכספי ללקוחות (רבה פעמים הפיצוי יגיע לסכומים של אלפי ועשרות אלפי שקלים אם לא מעבר לכך, ההיבט השני הוא כזה, לקוחות רבים מעוניינים לתבוע עורכי דין בגין רשלנות, מתוך כוונת “נקם”, על כך שהם עצמם הפסידו בבית המשפט. ברגע שהלקוחות שומעים שעורכי הדין מכוסים בביטוח אחריות מקצועית, התחושה הזאת קצת דועכת, הרי ברור שעורך דין עצמו לא יפגע מזה מבחינה כלכלית.

ביטוח אחריות מקצועית – לא הדבר היחידי שצריך להחזיק קרוב ליד

צריך לומר, כשיש ביטוח אחריות מקצועית עורכי דין לא מוגנים לגמרי מכל הבעיות.  הפוליסה לבדה לא תהיה זו שתמנע את כל הבעיות של תביעות מצד לקוחות. שכן הרבה פעמים דבר התביעה מגיע לתקשורת ואז יכול להיות פרסום שלילי כנגד אותו עורך דין. שלא נדבר על כך שגם אם הביטוח מכסה את הקנס הכספי או את עלויות המשפט וכדומה, הוא לא מכסה אובדן ימי עבודה בהכרח, בוודאי לא אובדן לקוחות בעקבות המקרה (למרות שיש סעיפים שעוסקים גם בכך).

נקודה חשוב נוספת שצריך לקחת בחשבון, ביטוח אחריות מקצועית עורכי דין הוא דבר חשוב, אך הוא לא זה שימנע פגיעה בשם של אותו עורך דין אשר נגדו מוגשת תביעה. לכן אפשר להסתמך על ביטוח כזה לצרכים שונים, מגוונים וחשובים אך לא לכל דבר, שכן יש צדדים שהביטוח לא יכול להגן מפניהם.