המהפכה הגדולה של שנות האלפיים, בעיניי לא מעט מומחים ואנשי מקצוע, היא מהפכת איכות הסביבה. אחרי עשרות שנים בהם מדינות וממשלות לא התייחסו כמעט לנושא זה, הרי שמשנות התשעים וביתר שאת מתחילת שנות האלפיים, הן התחילו לתת תשומת לב רבה מאוד לעניין, מתוך כוונה לייצר סביבה בריאה ונקייה יותר, ולהשאיר לדורות הבאים עולם נקי ופחות מזוהם.

גם בישראל התרחשה מהפכה בתחום, בין היתר היא באה לידי ביטוי בשנת 2008 כאשר חוקק חוק אוויר נקי. חוק זה, התבסס על חוק אמריקאי שחוקק כבר בשנות השישים ומטרתו היתה לצמצם באופן ניכר את זיהום האוויר אשר נוצר בעיקר על ידי תעשיות מסוגים שונים. המטרה היא, למנוע מבתי עסק לזהם את הסביבה, לגרום להם לשלם על הנזקים שהם מייצרים ולעודד עסקים לפעול בצורה שתהיה ידידותית לסביבה.

לפני שנסביר מה זה חוק אוויר נקי וכיצד הוא משפיע עלינו, צריך להדגיש, מדובר על חוק אחד משורה ארוכה של חוקים ותקנות אשר נועדו לייצר סביבה נקייה ובריאה יותר, לנו ולדורות הבאים. המהפכה הירוקה איננה מסתפקת רק בחוק אחד ובוודאי שלא בפעילות אחת ספציפית. היא דורשת פעילות ממושכת, חקיקה משמעותית לאורך שנים, חינוך, ופעולות רבות אחרות.

מה זה חוק אוויר נקי?

מטרתו של חוק אוויר נקי, כאמור, הוא לעודד הפחתה של זיהום אוויר, בין אם זה דרך סעיפים שאמורים למנוע זאת, אכיפה וענישה וכן דרך עידוד פעולות אשר מטרתן לשנות את הגישה של בתי עסק וגורמים אחרים, מתוך כוונה שיעבדו בצורה נקייה יותר ויזהמו פחות את הסביבה.

בין היתר החוק כולל את הנקודות הבאות:

ראשית, קביעת היתרים נוקשים בכל מה שקשור לתחום התעשייה ומשק האנרגיה. כולל דרישה להקמת תחנות ניטור ארציות.

שנית, קביעת קנסות וענישה חריפה על הפרת סעיפים מהחוק למזהמים, כוללים מפעלים אשר יחויבו לפרסם את נסיבות העבירה והסכום שהם שילמו עקב כך.

שלישית, פיקוח סביבתי על ציי רכב ונהגים, כולל בחברות ליסינג, חברות הסעה וחברות אחרות.

ארבע, תוכנית לאומית לצמצום זיהום האוויר אשר הממשלה תהיה מחוייבת להציג תוך מספר שנים אחרי חקיקת החוק.

כיצד החוק מיושם?

צריך לומר, החוק איננו מיושם במלואו. למרות שחלפו שנים ארוכות מאז שהוא חוקק, הרי שלא כל דבר אכן מיושם, ובחלק מהמקרים, אפשר למצוא בחוק סתירות שונות שמונעות אפשרות לממש אותו. עם זאת, אפשר לראות שרשויות מקומיות ומפעלים מסוימים, כן פועלים על פי החוק וניתן לראות שינוי מסוים במדדים, ביחס למה שהיה לפני שחוקק החוק.

עם זאת, לצערנו, החוק איננו מיושם באופן מלא ולכן המצב איננו אידיאלי כפי שהיינו מצפים לראות. ההנחה היא שעם השנים, יותר ויותר גורמים יידרשו לקיים את החוק והוא אכן יתבצע כפי שאנחנו מצפים.