בשנים האחרונות, פתח מס הכנסה בקמפיין ענק שמטרתו לגרום לישראלים אשר לא שילמו מס מסיבות שונות, לשלם מסים תמורת קנס מבלי שיבוצע נגדם הליך פלילי.

מדובר בקמפיין של גילוי מרצון. המשמעות שלו היא, שכל אזרח אשר לא שילם מיסים על דברים מסוימים, בין אם בגלל ששכח ובין אם מסיבה אחרת, יכול לפנות לרשות המסים באמצעות עורך דין שמתעסק בתחום, ולבקש להצטרף לתוכנית של גילוי מרצון. במסגרת תוכנית זו הוא חושף את כל מה שיש לו, כל ההכנסות, הנכסים וכדומה, מצהיר על כל מה שעומד לרשותו, מס הכנסה בוחן כמה מס עליו לשלם, נקבעת לו תוכנית תשלומים, וכך הוא נמנע מהליך משפטי אשר עלול להיפתח נגדו.

צריך לומר, יש הגבלות שונות בתהליך של נוהל גילוי מרצון. ההגבלות הן בין היתר, שלא מדובר על הכנסות מתחומים פליליים, כלומר, אי אפשר להכניס אל תוך התוכנית כסף שלא הוצהר עליו בגלל שהוא התקבל דרך מעשים פליליים. כמו כן, קיימת הגבלה לפיה, רק מי שלא שילם מס בתום לב יכול להשתלב בתוכנית, מי שעשה זאת בכוונה תחילה, לא יוכל להצטרף. הסיבה היא, שהמדינה לא רוצה לעודד ולצ’פר אנשים אשר בחרו לא לשלם למס הכנסה במודע.

באילו מצבים אנחנו לא משלמים מס בתום לב?

כעת עולה השאלה, מתי וכיצד אנחנו מגיעים לסיטואציה לפיה אנחנו לא משלמים מס בתום לב.

ההסבר לכך הוא די פשוט למען האמת. נניח ועומדת לרשות דירה שקיבלנו בירושה ביחד עם אחים ואחיות. התחלנו להשכיר אותה ולהרוויח ממנה סכום כסף מסוים. ייתכן מאוד שנשכח להצהיר על הדירה ועל הכסף שאנחנו מקבלים ממנה. בין אם זה בגלל שאנחנו לא מודעים שעלינו לעשות זאת ובין אם בגלל שמדובר בכמות כסף קטנה יחסית ואנחנו לא יודעים שעלינו להצהיר על כך.

במקרים כאלה, ייתכן מאוד שאם מס הכנסה יחליט לחקור אותנו, הוא יגלה שאנחנו חייבים לו לא מעט כסף על אי תשלום במשך שנים. כאן צריך להדגיש נקודה נוספת. אנחנו יכולים להשתלב בתוכנית של גילוי מרצון, בתנאי שאנחנו עושים זאת לפני שמס הכנסה מגלה שאנחנו חייבים לו כסף. כלומר, לא יתכן מצב בו אנחנו נגלה שאנחנו חייבים כסף ואז אנחנו נחליט להצטרף לתוכנית. אנחנו צריכים לבוא למס הכנסה ולא להיפך.

חשוב לומר, בשביל להיכנס לתוכנית שכזו, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע וכאמור לשכור עורך דין שייצג אותנו בכל התהליך. בצורה כזו אנחנו נוכל לקבל את כל הכלים הנדרשים בשביל לעמוד מול הרשויות, לנהל איתם משא ומתן, להתחייב לתנאים שאנחנו יכולים לעמוד בהם, ומן הסתם גם לצאת בסופו של דבר עם קנס סביר שנוכל לעמוד בו ומבלי דרישה לענישה אחרת, וכמובן בלי דרישה לאקט פלילי כנגדנו.