אחת הבעיות איתה מתמודדים על מעט בעלי דירות ונכסים אחרים, אשר מבקשים להשכיר את הנכס שברשותם לגורמים אחרים, היא צ'קים חוזרים. כלומר השוכרים נותנים להם צ'קים, אך במקום שהם יוכלו לפדות אותם וליהנות מהתשלום שלהם, כמצופה, אזי שהם מתמודדים עם מצב בו הצ'ק איננו יכול להיפרע, שכן אין לו כיסוי.

במצב כזה, בעלי הדירות והנכסים מוצאים את עצמם במצב בו הם לא מקבלים כסף עבור השכירות. זה כמובן מצב לא אידיאלי ולא מקובל, הרי אף בעל נכס לא ירצה להשכיר אותו מבלי לקבל עבורו את התמורה שהוא סיכם עם השוכר בחוזה. אחד הפתרונות לכך הוא ביטוח צ'קים.

הרעיון של ביטוח צ'קים הוא, לייצר מנגנון בעזרתו אם חס וחלילה חוזר, עדיין בעל הנכס יכול לקבל את כספו. צריך לומר, שהמערכות אשר מספקות ביטוח שכזה, גם מוודאות לפני כן את איכות הצ'קים, ובמקרים רבים גם את היכולת של הדייר שמספק אותם, לעמוד בהם. כלומר, יש לו באמת כיסוי לצ'ק.

איך זה עובד בפועל?

המנגנון של ביטוח, כידוע, הוא כזה שאנחנו משלמים סכום מסוים לחברת ביטוח, ואם חס וחלילה קורה משהו, היא דואגת לפצות אותנו, בסכומים שהם הרבה יותר משמעותיים עבורנו, מאשר הסכום ששילמנו עבור הפוליסה.

ביטוח צ'קים לעומת זאת, הוא כלי שמאפשר לנו להיות בטוחים שאם חס וחלילה השוכר איננו יכול לעמוד בעלויות ההשכרה והצ'קים שלו חוזרים, אנחנו בכל מקרה נקבל את הכסף שלנו, וחברת הביטוח תפעל מול אותו שוכר.

חשוב לזכור, בדרך כלל השוכר מעניק למשכיר 12 צ'קים בתחילת החוזה. יכול להיות שהצ'קים הראשנים יהיו בסדר ויהיה ניתן לפדות אותם, אך בהמשך אנחנו עלולים לגלות שלצ'קים אין כיסוי. ואנחנו לא יכולים להשתמש בהם. במצב כזה, אנחנו יכולים לדרוש את הכסף מהשוכר או להפעיל את הביטוח.

כיצד נמנעים ממצב כזה

ישנן דרכים שונות כיצד להימנע מסיטואציה כזו שאיננה נעימה לאיש. אפשרות אחת, היא לדרוש שהשוכר יספק את כל הסכום בתחילת החוזה, ולא פר חודש. רוב השוכרים יתקשו לעמוד בכך באופן טבעי, אך במידה וניתן, זה באמת משתלם.

אפשרות אחרת, היא להפעיל כלים כמו ערבויות או צ'קים של גורמים אחרים (בני משפחה), ובאופן כזה התלות היא לא בהכרח בשוכר. בכל מקרה, גם במצבים כאלו, תמיד קיים סיכוי שלא יהיה לצ'ק כיסוי, למרות שזה הרבה יותר נדיר.

נקודה אחרונה שחשוב לציין, כפי שהשוכר מחפש נכס להשכרה, כך בעל הנכס, יכול לבצע בדיקות מקיפות על שוכרים פוטנציאליים, בשביל לוודא שאכן משתלם לו להשכיר להם את הנכס שלו. ניתן לבצע את הבדיקות באמצעות אנשי מקצוע וכלים שונים, כך משיגים את כל המידע הרלוונטי ואפשר להחליט בצורה נכונה למי להשכיר את הנכס שלנו.