נהיגה במהירות מופרזת היא עבירת תנועה חמורה ועל אף העונשים הנלווים אליה היא נחשבת גם לעבירת התנועה הנפוצה ביותר. חשוב לציין שגם רמת האכיפה בגין עבירה זו הינה גבוהה, כאשר אמצעי האכיפה לעבירה זו מיושמים באמצעות מכשירים למדידת מהירות הנסיעה, מצלמות מהירות ועוד.

נהיגה במהירות מופרזת מסווגת לשני תחומי נסיעה עיקריים, נסיעה מופרזת בתחום העירוני ונסיעה מופרזת בתחום הבין עירוני. בתחום העירוני, כל נסיעה של עד 20 קמ”ש מעל המותר בחוק, מלווה בקנס כספי של 250 שקלים, כאשר כל נסיעה של 21 עד 30 קמ”ש מעל המותר מלווה בקנס כספי של 750 שקלים וצבירה של 8 נקודות לגיליון התעבורתי של הנהג. נסיעה בתחום העירוני במהירות מופרזת של 31 קמ”ש ואילך מעל המותר בחוק, תוביל לצבירה של 10 נקודות וזימון למשפט.

בתחום הבין עירוני, קנס כספי בגובה של 250 שקלים מוטל על כל נהג הנתפס נוהג במהירות של עד 25 קמ”ש מעל המותר, קנס כספי בגובה של 750 שקלים מוטל על כל נהג הנתפס נוהג במהירות של 26 עד 40 קמ”ש מעל המותר בחוק (לקנס זה מתלווה גם צבירה של 8 נקודות חובה לגיליון התעבורתי) ואילו נהגים הנתפסים נוהגים במהירות של 41 קמ”ש ואילך מעל המותר צפויים לצבור 10 נקודות חובה ואף לקבל זימון למשפט.

בשני תחומי הנסיעה (עירוני ובין עירוני), נהיגה במהירות מופרזת המחייבת זימון לדין, מקנה לשוטרי התנועה את הסמכות לשלול את רישיון הנהיגה של נהג הרכב באופן מיידי לתקופה של עד 30 יום.

במקרים בהם קיבלתם זימון לדין בגין עבירת מהירות מופרזת, עלולים להיות מוטלים עליכם עונשי מאסר (על תנאי או בפועל) בהתאם לחומרת העבירה ועברכם התעבורתי. במקרים אלו, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה העוסק ומתמחה בנושא. שכירת שירותיו של עורך הדין בהקדם האפשרי (מרגע קבלת הזימון למשפט) תאפשר לעורך הדין לבדוק את חומר הראיות העומד כנגדכם ואף לאתר פגמים וכשלים בתיק הראיות במסגרתן ניתן יהיה להוכיח את חפותכם ו/או לדרוש הקלה בעונשכם. טענות ההגנה במשפט תעבורה הנערך בגין עבירת נהיגה במהירות מופרזת, מבוססות בין היתר על סוג ואופן הדרך בה נתפסתם נוהגים במהירות מופרזת, כאשר בין יתר אמצעי האכיפה העומדים לרשות משטרת התנועה נמצאים בשימוש מכשירי הממל”ז, מכשיר הדבורה ומצלמות מהירות המותקנות בכבישי ישראל. טענות ההגנה במקרים אלו כוללים בין היתר התייחסות לאמינות המכשיר בזמן אמת, מיומנותו המקצועית של השוטר בהפעלת מכשירי בדיקת מהירות ועוד.

מהירות מופרזת ונהגים חדשים

על פי נתוני הרשות לבטיחות בדרכים עולה כי נהגים צעירים מעוברים יותר בעבירות מהירות בנהיגה מופרזת. כפועל יוצא מכך, הוחלט שכל נהג חדש הנתפס בעבירת מהירות בנהיגה מופרזת יהיה מחויב במבחן תיאוריה חדש בבואו לחדש את רישיונו וגם במקרים בהם הוא צולח את הבחינה ורישיונו מחודש הוא יישאר בסטטוס נהג-חדש למשך שנתיים נוספות.

חשוב לציין שרישיון הנהיגה של נהג חדש לא יחודש בכל אותם מקרים בהם רישיונו נפסל לתקופה של שלושה חודשים ומעלה ו/או במקרים בהם הנהג החדש צבר לחובתו מספר נקודות רישום מסוים. כפועל יוצא מכך, כל נהיגה במהירות מופרזת מעל החוק על ידי נהג חדש עלולה להוביל לצבירת נקודות רישום העלולות בסופו של דבר למנוע ממנו את חידוש הרישיון.

גם במקרים אלו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה בהקדם האפשרי וזאת על מנת לבחון את כל האפשרויות העומדות לרשותו של הנהג החדש בנושא.