תחום המשפט הפלילי מטרתו להבחין בין נורמות התנהגות המקובלות על החוק במדינה, וכאלה שלא. הגורם אליו יפנה אדם שמפר נורמות אלו ועומד למשפט, הוא עו”ד פלילי מקצועי. אדם נחשב כמבצע עבירה פלילית לכל דבר כאשר מבצע מעשים המוסכמים ברוב העולם כפשעים פליליים; גניבה, מעילה, סחיטה, רצח, אונס, איומים, ועוד. מטרת החוק הפלילי היא למנוע התנהגויות מסוג זה על ידי פעולות הרתעה, ענישה חמורה ופגיעה משמעותית בפרנסה ובמוניטין.

מתי עו”ד פלילי נכנס לתמונה?

עו”ד פלילי כאמור הוא הגורם המתמחה בעולם דיני הפלילים. עולם זה שונה מתחום המשפט האזרחי – העוסק במערכת היחסים שבין האדם לחברה, בכך שהתובע במשפט פלילי הוא בדרך כלל המדינה המיוצגת על ידי גורמים כגון המשטרה, הצבא וכו’. תפקידו של עורך הדין הפלילי הוא להגן על זכויות הלקוח;

  • מיצוי זכויות – חשוב להבין, לא מדובר בהגנה מפני המערכת המשפטית בארץ. זאת מכיוון שהמערכת עצמה מספקת לאזרח הגנה מפני הרשויות. תפקידו של עורך הדין הוא לדאוג למיצוי זכויותיו של הלקוח בסיטואציה.
  • לראות את התמונה המלאה – השאיפה היא לקבל כמה שיותר פרטים מהלקוח בכדי ליצור תמונה מושלמת וברורה של הסיטואציה. ככל שלעורך הדין יהיו יותר פרטי מידע, כך יוכל להשיג יותר עבור הלקוח שלו. לכן, יש להתנהל בשקיפות מלאה מול האדם שבחרתם להפקיד בידיו את התיק שלכם.
  • להטיל ספק עו”ד פלילי חייב לדעת כיצד לקרוא תיגר על המערכת, להטיל בה ספק ולשאול את השאלות הנכונות. בפניו עומדת הלקוח בלבד, והמטרה למזער ככל האפשר את הנזקים שייגרמו לו, ולהוכיח את חפותו מול המערכת המשפטית.
  • לשאוף לתקינות המערכת – במקרים סבוכים וקשים יותר, על עורך הדין לוודא שפסק הדין אינו מוטה בשום דרך ולשום צד, כך שהמערכת מתפקדת בצורה תקינה. על ידי כך, הוא מוודא לא רק שהמשפט מתנהל על הצד הטוב ביותר כלפי הלקוח, אלא גם יוצר תמונה אמינה של מערכת המשפט כולה.

איך מוצאים עורך דין טוב?

זוהי שאלת השאלות המטרידה כל אדם שמוצא עצמו בסיטואציה בה הוא זקוק לשירותיו של עו”ד פלילי ובכלל. הרי השוק מלא בעורכי דין ואנשי מקצוע השואפים להיות הטובים ביותר בתחומם – כיצד תוכלו להיות בטוחים שאתם עושים את הבחירה הטובה ביותר? בצעו סקר שוק מקיף, בקשו המלצות וביקורות חיוביות אודות אנשי מקצוע מוכרים, ואל תשכחו גם להקשיב לאינטואיציה שלכם.