אחד הדיונים הנוקבים ביותר שמתרחשים כיום בשוק הנדל”ן הישראלי, בין אם זה על ידי פרשנים במוספי הכלכלה ובין אם זה בין בכנסים, ועידות או בקרב קבלנים וגורמים אחרים, היא על השאלה עד כמה פרויקט תמ”א 38 באמת חיוני ועד כמה הוא באמת משתלם לקבלן וכן לדייר.

כידוע, תמ”א 38 הוא פרויקט שנוצר בעקבות החלטת ממשלה להיערך למצב של רעידת אדמה, אשר עלולה להתרחש בישראל בעתיד. מרבית המבנים בישראל נבנו לפני שנות השמונים והם אינם ערוכים לקראת רעידת אדמה. תמ”א 38, נועד לחזק את המבנים ולאפשר להם לשרוד במקרה שאכן תתרחש רעידת אדמה.

על מנת לעודד קבלנים לבצע פרויקטים שכאלה ויתרה מזו, לעודד בעלי דירות להסכים לפרויקט כזה, הממשלה הסכימה לאפשר לקבלנים להוסיף קומות בבניין ולמכור את הדירות שהם מוכרים, ובכך להרוויח עוד על הפרויקט, וכן היא מאפשרת לדיירים להגדיל את שטחי הנכס שברשותם. בנוסף לכך הפרויקט כולל שינוי חדר מדרגות, הוספת מעליות ועוד. מדובר למעשה על שינוי פני הבניין באופן מוחלט.

אחרי כל זה צריך לומר, קיים מכשול מסוים שעומד בפני לא מעט דיירים וקבלנים. פרויקט תמ”א 38 נמשך לא מעט זמן, הוא משנה באופן ניכר את שגרת החיים של הדיירים, יכול להקשות עליהם לא מעט וכן העלות שלו היא לא נמוכה. בעיה אחרת היא, נדרש רוב מסוים בשביל להסכים לפרויקט שכזה, ידוע שבחלק גדול מהבניינים ישנם בעלי דירות שאינם מתגוררים במקום, ועל כן לא תמיד יש להם אינטרס להסכים לפרויקט, מבחינה כלכלית, ולכן קיים קושי להסכים עליו.

האם זה באמת משתלם?

ההנחה הרווחת היא, שפרויקט תמ”א 38, על אף כל הקשיים הוא פרויקט משתלם. הן לדיירים ובוודאי לקבלנים.

הדיירים נהנים מכמה הטבות בזכות הפרויקט: ראשית, הם נהנים משיפור פני הבניין באופן כללי. שיפור שיכול לעלות את איכות החיים בבניין.

שנית, הדיירים נהנים מאפשרות להגדיל את הנכס שלהם, מה שישפר במידת מה את איכות חייהם במקום. על אף שמדובר בהוצאה כלכלית גבוהה יותר.

שלוש, ערך הנכס יעלה, וכך אם הם ירצו למכור את הדירה בעתיד, יוכלו לעשות זאת בסכום גבוה יותר מהמצופה.

ארבע, גידול במספר השכנים מחלק בצורה שונות את המיסם הפנימיים של המבנה.

חמש, המדינה וגורמים אחרים, עוזרים בעלויות הפרויקט, כלך שלא הכל נופל על הדיירים עצמם.

גם הקבלנים כאמור, נהנים מפרויקט תמ”א 38, שכן הם יכולים להקים דירות נוספות במבנה ולמכור אותם, הם יכולים לשווק את הפרויקט וליהנות משם טוב יותר בתחום, מבחינה כלכלית הרווח שלהם יכול להיות משמעותי, בהנחה והם עורכים פרויקט גדול בהתאם למה שהדיירים מבקשים ויכולים לעמוד בו מבחינה כלכלית.

לסיכום, תמ”א 38 אכן יכול להיות פרויקט בו שני הצדדים יכולים ליהנות ממנו.