זמני שהות – מה הם וכיצד ניתן להגיע להסדר אופטימאלי

ניתן להשיג זמני שהות טובים, במידה שמתייעצים עם עורך דין לענייני גירושין. במאמר זה, נשוחח מעט אותו בסדר ראייה ונדבר אודות שיקולי בית הדין לעניין זה.

קשה למצוא הורים המעוניינים לערב את ילדיהם בשיקולי הליכי הגירושין, אולם מוצאים עצמם מתמודדים עם דילמות רבות מספור. קודם כל, יש להבין שאסטרטגיית גירושין כוללת רכיבים מהותיים למדי, ביניהם זמני שהות, משמורת, תשלום דמי מזנות ועוד כיו"ב. נוסף על כך, הילדים נחשפים לסכסוך הוריהם וחשים כי עליהם לבחור צד מועדף. ראוי להבין את אופי החוק בכל הנוגע לתחום זמני שהות בהליך המשפטי של גירושין, ולהבין מתי יש לבצע התייעצות עם איש מקצוע.

מטרתם של זמני שהות

באופן הכללי ביותר, חזקה על הילדים בידי אחד מבני הזוג, שומה שתחייב זמני שהות. מלבד מקרי קצה, מטרת זמני שהות – אפשור לשני ההורים ליהנות מזמן איכות עם ילדיהם. מסיבה זו, בתי הדין הרבניים ובתי המשפט נוטים להחמיר ביותר עם הורה שאינו פועל על-פי זמני שהות שנקבעו. מעשה חבלה זה יכול להוביל לביטול מוחלט של זמני שהות, תוך הענקה של משמורת מלאה רק לאחד ההורים, ונקיטה של צעדי ענישה עתידיים.

כיצד נראה זמני שהות תקני בין הורים (שכבר אינם זוג)

זמני שהות חייבים להיבחן בהתאם לתנאים של מערכת היחסים בין הגרושים. הליכי גירושין מסוימים ייתכנו ללא זמני שהות, זאת לעומת מצב של הסדרים מאוזנים לגמרי. זמני שהות תקני, יכלול לרוב חוקיות הדומה לזו שלהלן:

כל זמני שהות צריך להיבחן על פי התנאים המתקיימים במערכת היחסים בין בני הזוג. ישנם הליכי גירושין ללא זמני שהות לעומת הסדרים מאוזנים לחלוטין. זמני שהות סטנדרטי כולל ברוב המקרים את החוקיות הבאה:

שני ביקורים בימי השבוע – נקבע משפר שעות בבית הדין. בביקורים רשאי ההורה לבילוי יחידני עם הילדים.

לינה – אחת לשבוע, באמצע שבוע, בבית ההורה

חגים ושבתות – זמני שהות קובעי כי זכות הילדים לפגוש את ההורה בחגים ושבתות, לסירוגין, הווה אומר – שבת אחת עם האמא ובשבת שלאחריה – אצל האבא, כך גם לגבי החגים.

חופש גדול – מאחר שמדובר בתקופה ארוכה למדי של חופש מבתי הספר ומהגנים, בית המשפט נדרש לקביעת הסדרים ספציפיים למדי. נוסף על כך יש לזכור שבמידה שבני הזוג מבצעים הליך גירושין ברוח חיובית, זמני שהות יענו על הצרכים של שניהם, בכדי להקל עליהם.

ישנו עיקרון מנחה עבור בתי הדין ובתי המשפט, בעניין ההכרעה בנושא זמני שהות של הליך גירושין – שמירת קשר רציף בין הילדים לבין שני ההורים. על רשויות החוק, מחד, לכבד ולהבין את מרכז חייו של הילד, וכך למנוע ממנו נדידה מבית אחת לאחר, ומאידך, שומה עליהם לוודא שהילד מקבל את מירב התמיכה המשפחתית.