הלך הרוח הליברלי הקיים בחברה המערבית בעשורים האחרונים השפיע באופן משמעותי על מבנה המשפחה. המבנה המסורתי המוכר, של אם, אב וילדים, היה המבנה המקובל היחיד בחברה עד לפני שני עשורים. אך הדגש שניתן על זכויות הפרט בחברה פתח את האופציה בפני אנשים שונים להקים משפחות אלטרנטיביות בצורות שונות, שהופכות עם הזמן לנפוצות ומקובלות יותר.

משפחות חד מיניות, משפחות יחידניות, משפחות של הורות משותפת ועוד, כבר אינן מחזה נדיר במחוזותינו.

למרות הפתיחות היחסית והשינוי לטובה בהכרה בצורות המשפחה החדשות, הדרך לשוויון מלא למשפחות אלו עדיין ארוכה והחוק היבש לא תמיד מטפל בהן בצורה רשמית. לכן, משפחות אלו צריכות לדאוג לעדן את החובות והזכויות שלהם באמצעות הסכמים משפטיים חיצוניים, שאינם נובעים באופן אוטומטי מהחוק. למורך כך, עליהן להיעזר בעורך דין לענייני משפחה שמתמחה בתחום ויודע לנסח הסכם הורות משותפת מקצועי ומקיף, הכולל את כל הדקויות הקיימות.

כאשר אישה בוחרת בהורות יחידנית היא כמובן אינה זקוקה להסכם כי זכויותיה וחובותיה נובעות באופן אוטומטי כהורה יחיד, אך צורות אחרות של משפחה חדשה מחייבות הסכם הורות משותפת.

 על מה להקפיד בעריכת הסכם הורות משותפת

כל עורך דין לענייני משפחה מכיר ויודע את הבסיס ההכרחי להסכם הורות משותפת, אך חשוב שגם הלקוחות ידעו מה חייב להיכלל בהסכם וכמובן, שידעו שהם יכולים למעשה לכלול בו כל דבר העולה על רוחם במידה והם מגיעים להסכמה.

הסדרי ראיה- כאשר מחליטים על הורות משותפת , הדבר החשוב ביותר הוא כמובן חלוקת האחריות בין שני הצדדים בכל מה שנוגע לגידולו של הילד], בכלל זה הסדרי הראייה. ההורים יכולים לבחור במשמורת משותפת, שמשמעותה שהילד יהיה אצל שני ההורים פרק זמן שווה, או במשמורת חלקית, בה יש משמורן ראשי (בדרך כלל האם) ומשמורן משני שנמצא עם הילד בפרקי זמן קצרים יותר, אך קבועים והם זכותו וגם חובתו.

דמי מזונות- בבסיס האחריות בהורות משותפת עומד כמובן גם הפן הכלכלי. בהסכם הורות משותפת יש לעגן את חלוקת האחריות הכלכלית במסגרת דמי מזונות שהאב צריך לספק לאם לצורך גידול הילד, גם באמה הקבועה וגם בנוגע להשתתפות בהוצאות חריגות בתחומי החינוך, הבריאות וההעשרה.

קביעת שם משפחתו של הילד- ילד נולד לאישה לא נשואה, מקבל את שם משפחתה באופן אוטומטי. באם שני הצדדים מעוניינים שישיא את שמות שניהם, או שם משותף שיבחרו, עליהם לעגן זאת בהסכם הורות משותפת.

קביעת אפוטרופסות- במסגרת הסכם הורות משותפת חשוב כמובן גם להתייחס לנושאים חריגים, כמו מקרים בהם המשמורן הראשי אינו יכול לתפקד מסיבה כלשהי. במקרה כזה, חשוב לדאוג שהמשמורן המשני ירשם כאפוטרופוס של הילד, על מנת שיוכל לתפקד כהורה ראשי בעת הצורך.

כפי שהוזכר קודם לכן, ישנם עוד נושאים חשובים שניתן לכלול בהסכם הורות משותפת. שני ההורים צריכים להגיע להסכמה לגבי כל מה שקשור לגידולו של הילד ולדאוג שעורת הדין יכלול אותם בהסכם שינסח.